Till umu.se

Preliminärt schema HT 2018

Rättsvetenskap med inriktning mot fastighetsrätt 15 hp

Datum Tid Lokal Undervisning  Grupp             Lärare
Vecka 36
Må 3/9

10.15

11.00

Sammankomst 1

Registrering och

introduktion till kursen

Alla SL
Må 3/9

13.15

16.00

Föreläsning i

allmän rättskunskap

Alla SL
Ti 4/9

08.15

10.00

Föreläsning i avtalsrätt

Alla

MB
Ti 4/9

13.00

15.00

Föreläsning i Associationsrätt

Alla ASH
On 5/9

08.15

10.00

Seminarium 1*

Allmän rättskunskap

Alla SL
Vecka 37 Egna studier
Vecka 38
Må 17/9

10.15

12.00

Sammankomst 2

Seminarium 2*

Avtalsrätt

Alla MB
Må 17/9

13.15

15.00

Föreläsning i köp- och fordringsrätt

Alla MB
Ti 18/9

08.15

10.00

Föreläsning i

allmän fastighetsrätt

Alla SL
Ti 18/9

13.15

15.00

Föreläsning

Förvaltningsrätt (inkl. process)

Alla

SL
On 19/9

08.15

10.00

Föreläsning

Offentlighet- och sekretess

Alla NNR
On 19/9 10.15-12.00

Föreläsning

Fastighetsrätt II (Nyttjanderätt)

Alla SL
On 19/9

13.15

15.00

Seminarium 3*

Associationsrätt

Alla ASH
Vecka 39-40 Egna studier
Vecka 41
Må 8/10

10.15

12.00

Sammankomst 3

Föreläsning

Speciell fastighetsrätt (miljörätt)

Alla SL
Må 8/10

13.15

15.00

Föreläsning

Processrätt (civil)

Alla SL
Ti 9/10

08.15

10.00

Föreläsning

Fastighetsrätt III

Alla UV
Ti 9/10

14.15

16.00

Seminarium 4*

Köp- och fordringsrätt

Alla MB
On 10/10

08.15

10.00

Seminarium 5*

Allmän fastighetsrätt I (köp m.m.)

Alla SL
On 10/10

13.15

15.00

Seminarium 6*

Fastighetsrätt II (Nyttjanderätt)

Alla SL
Fr 12/10

14.00

15.00

På internet DUGGA* Alla SL
Vecka 42 Egna studier
Vecka 43
Må 22/10

10.15

12.00

Sammankomst 4

Seminarium 7*

Förvaltningsrätt I

Alla SL
Må 22/10

14.15

16.00

Seminarium 8*

Förvaltningsrätt II

Alla NNR
Ti 23/10

10.15

12.00

Seminarium 9*

Speciell fastigheträtt (Miljörätt)

Alla SL
Ti 23/10

14.00

16.00

Seminarium 10*

Fastighetsrätt III

Alla UV
On 24/10

08.15

10.00

Seminarium 11*

Civilprocessrätt/fastighetsrätt

Alla SL
Vecka 44 Egna studier
Vecka 45

Må 5/11

09.00

15.00

Tentamen* Alla

Vecka

50 ?

09.00

15.00

ÖP Omtentamen

* = obligatoriskt moment

Lärare:

Signe Lagerkvist, SL, Kursansvarig

Ann-Sofie Hendriksson, ASH

Nina Nilsson Rådeström, NNR

Ulf Vannebäck, UV

Malin Brännström, MB