Till umu.se

Personal

För ytterligare information om respektive person klicka på dennes namn.

Juridik

Kontaktinformation

Adress:

Umeå universitet
SE-901 87 Umeå
Sverige

Besöksadress:

Samhällsvetarhuset, Plan 5, Umeå universitet

Tel:

+46 90 786 50 00

Fax:

+46 90 786 65 87

E-postadress:

juridik@jus.umu.se

Webbsida:

http://www.jus.umu.se/

Roller

Visa alla roller

Prefekt

Görel Granström

Biträdande prefekt

Ulf Israelsson

Studierektor

Mattias Derlen

Lena Landström

Studievägledare

Stefan Lidberg

______________________________

Personal

Sortera på:   Namn  sorteringsordning   Befattning  sorteringsordning

Alfvengren, Åsa

Universitetsadjunkt

46 90 786 74 80

asa.alfvengren@jus.umu.se

Andersson, Anderz

Universitetsadjunkt

46 90 786 50 13

anderz.andersson@jus.umu.se

Bergling, Per

Professor

46 90 786 95 69

per.bergling@jus.umu.se

Boström, Viola

Universitetslektor

46 90 786 74 13

viola.bostrom@jus.umu.se

Brännström, Malin

Doktorand

46 90 786 79 42

malin.brannstrom@jus.umu.se

Danielsson, Lilliann

Samordnare, utbildning

46 90 786 61 66

lilliann.danielsson@jus.umu.se

Derlen, Mattias

Universitetslektor

46 90 786 92 32

mattias.derlen@jus.umu.se

Edberg, Helena

Administratör, studie

46 90 786 51 35

helena.edberg@jus.umu.se

Edström, Örjan

Professor

46 90 786 69 42

orjan.edstrom@jus.umu.se

Eklund, Maria

Universitetslektor

46 90 786 71 13

maria.eklund@jus.umu.se

Enarsson, Therese

Universitetslektor

46 90 786 59 07

therese.enarsson@jus.umu.se

Enqvist, Lena

Doktorand

46 90 786 99 79

lena.enqvist@jus.umu.se

Granström, Görel

Universitetslektor

46 90 786 74 18

gorel.granstrom@jus.umu.se

Grundin, Lina

Universitetsadjunkt

46 90 786 62 88

lina.grundin@jus.umu.se

Hallström, Pär

Professor emeritus

46 70 397 30 63

par.hallstrom@jus.umu.se

Henning Mäki, Anna Karin

Universitetsadjunkt

46 90 786 61 03

kajsa.henning.maki@jus.umu.se

Henrikson, Ann-Sofie

Universitetsadjunkt

46 90 786 61 67

ann-sofie.henrikson@jus.umu.se

Hjertstedt, Mattias

Universitetslektor

46 90 786 79 43

mattias.hjertstedt@jus.umu.se

Holm, Fanny

Doktorand

46 90 786 77 11

fanny.holm@jus.umu.se

Holm, Johan

Universitetsadjunkt

46 90 786 61 68

johan.holm@jus.umu.se

Hultgren, Peter

Doktorand

46 90 786 71 65

peter.hultgren@jus.umu.se

Hästbacka, Rasmus

Doktorand

46 90 786 58 91

rasmus.hastbacka@jus.umu.se

Inden, Tobias

Universitetslektor

46 90 786 77 12

46 73 386 18 87

tobias.inden@jus.umu.se

Ingmanson, Staffan

Universitetslektor

46 90 786 65 49

staffan.ingmanson@jus.umu.se

Israelsson, Ulf

Universitetsadjunkt

46 90 786 55 75

ulf.israelsson@jus.umu.se

Karlsson, Rikard

Doktorand

rikard.karlsson@jus.umu.se

Lagerkvist, Signe

Universitetsadjunkt

46 90 786 54 38

signe.lagerkvist@jus.umu.se

Landström, Lena

Universitetslektor

46 90 786 77 10

lena.landstrom@jus.umu.se

Leidö, Jan

Doktorand

46 90 786 58 92

jan.leido@jus.umu.se

Lidberg, Stefan

Studievägledare

46 90 786 52 33

46 90 786 76 15

stefan.lidberg@jus.umu.se

Lind, Yvette

Doktorand

46 90 786 94 78

yvette.lind@jus.umu.se

Lindholm, Johan

Universitetslektor

46 90 786 56 03

johan.lindholm@jus.umu.se

Lundgren, Ann

Universitetsadjunkt

46 90 786 55 18

ann.lundgren@jus.umu.se

Lyrenäs, Sara

Universitetsadjunkt

46 90 786 61 69

sara.lyrenas@jus.umu.se

Mannelqvist, Ruth

Professor

46 90 786 74 17

ruth.mannelqvist@jus.umu.se

Marklund, Pernilla

Universitetsadjunkt (tjänstledig)

46 90 786 71 65

pernilla.marklund@jus.umu.se

Naarttijärvi, Markus

Universitetslektor

46 90 786 59 09

markus.naarttijarvi@jus.umu.se

Nilsson, Nina

Universitetsadjunkt

46 90 786 92 17

nina.nilsson@jus.umu.se

Nordvik, Marie

Doktorand

46 90 786 53 60

marie.nordvik@jus.umu.se

Perry, Elizabeth

Doktorand

46 90 786 95 34

elizabeth.perry@jus.umu.se

Persson, Erik

Universitetsadjunkt

46 90 786 56 67

erik.persson@jus.umu.se

Sjögren, Carina

Samordnare, ekonomi

46 90 786 67 46

carina.sjogren@jus.umu.se

Stenmark, Anna-Lena

Administratör

46 90 786 90 81

anna-lena.stenmark@socw.umu.se

Strömgren, Sofia

Administratör, studie

46 90 786 74 19

sofia.stromgren@jus.umu.se

Ulander-Wänman, Carin

Universitetslektor

46 90 786 71 15

carin.wanman@jus.umu.se

Vannebäck, Ulf

Universitetsadjunkt

46 90 786 93 82

ulf.vanneback@jus.umu.se

Wehlander, Caroline

Doktorand

46 90 786 58 65

caroline.wehlander@jus.umu.se

Wergens, Anna

Övrig/annan befattning

Vincentie, Vanessa

Administratör, studie

46 90 786 50 86

vanessa.vincentie@jus.umu.se

Wärme, Anna

Doktorand

46 90 786 92 27

anna.warme@jus.umu.se

Universitetsadjunkt

46 90 786 92 27

anna.warme@jus.umu.se

Åström, Karin

Universitetsadjunkt

46 90 786 94 82

karin.astrom@jus.umu.se


Sidansvarig: Anna-Lena Stenmark
2009-06-26

Utskriftsversion

Kontaktinformation

Görel Granström, Prefekt
juridiska institutionen, Umeå universitet
901 87 Umeå 

Tel:  +46 (90) 786 74 18

Fax:  +46 (90) 786 65 87

Kontaktformulär